5 lutego 2021, piątek, g. 19.00, sala koncertowa


KANON POLIHYMNII

KATARZYNA BUDNIK altówka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ZYGMUNT RYCHERT dyrygent


G. F. TELEMANN Koncert na altówkę G-dur
J. C. BACH (Casadesus) Koncert na altówkę c-moll
J. HAYDN 101. Symfonia D-dur Zegarowa




Pierwszym dziełem, jakie wykonamy podczas tego koncertu, będzie Georga. P. Telemanna Koncert na altówkę G-dur (1721), jedno z najpopularniejszych w dorobku tego twórcy. Łączy styl barokowy ze stylem galant. Skonstruowane zostało w radosnym nastroju rozwijającej się melodii. Następnie usłyszymy Koncert na altówkę c-moll przypisywany… Johannowi Christianowi Bachowi. A to za sprawą niezwykle utalentowanej muzycznie rodziny Casadesus, w tym wypadku Henriego Casadesusa. Bracia tworzyli kompozycje, które przedstawiali publiczności jako dopiero co przez nich odkryte dzieła zapomnianych twórców XVIII stulecia. Długo trwało, nim mistyfikacja została ujawniona, ale to nie przeszkadza, by utworem się zachwycić, jest bowiem wyjątkowej urody.
Oba te dzieła poznamy w interpretacji znakomitej altowiolistki Katarzyny Budnik-Gałązki, która po raz pierwszy wystąpiła na naszej estradzie niedługo po otrzymaniu prestiżowej nagrody w Monachium na konkursie ARD. Była również rezydentką Filharmonii w sezonie 2015/16.
Na zakończenie Orkiestra Symfoniczna pod batutą Zygmunta Rycherta wykona 101. Symfonię Josepha Haydna, nazywaną Zegarową od figury odmierzającej staccato rytm części wolnej. Kompozycja należy do szeregu 12 arcydzieł zwanych „symfoniami londyńskimi”.

KATARZYNA BUDNIK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Obecnie zatrudniona jest w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta.
Odniosła sukcesy w licznych konkursach: na 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), , Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna), IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda i nagroda specjalna) oraz na konkursie ARD w Monachium (2013, III nagroda). Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy. Występowała na renomowanych festiwalach. W 2013 została nominowana do Paszportów Polityki, a w 2014 otrzymała Fryderyka 2014 za solową płytę – Viola Recital


ZYGMUNT RYCHERT
Studiował w PWSM w Poznaniu dyrygenturę w klasie prof. W. Krzemińskiego (dyplom z wyróżnieniem) i kompozycję pod kierunkiem prof. F. Dąbrowskiego. Po studiach otrzymał stypendium MKiS, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uzyskał wiele nagród, w tym już jako student i najmłodszy uczestnik został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach. Był szefem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej, Opery w Bydgoszczy oraz Filharmonii w Szczecinie. Współpracował także z Wiener Musik Theater. Nagrał kilkanaście CD, posiada liczne radiowe nagrania archiwalne, brał udział w wielu transmisjach RTV tak w Polsce jak i zagranicznych. Uczestniczył także w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2014 otrzymał nagrodę Fryderyka za nagranie CD z utworami W. Kilara. Posiada tytuł profesora sztuki muzycznej.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna