Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki
Scenariusz: Krzysztof Rzączyński
Muzyka: Andrzej Panufnik, Jeremy Panufnik
Premiera: 9 listopada 2009 (świat)
Produkcja: Agencja Produkcji Filmowej TVP S.A dla European Broadcasting Union (2009 r.), HD
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 52 min.


Podczas festiwalowych Dni przedstawimy bardzo poruszający film dokumentalny opowiadający o kompozytorze i dyrygencie Andrzeju Panufniku, który uciekł z kraju opanowanego przez reżim komunistyczny, aby na nowo zbudować karierę. Narratorem filmu Krzysztofa Rzączyńskiego jest syn kompozytora. Powodowany miłością i tęsknotą poszukuje śladów ojca, tropi polską historię rodziny. Odwiedza Polskę, gdzie poznaje konteksty i motywy decyzji ojca. Ta podróż staje się dla niego wyprawą w głąb samego siebie – odkrywaniem własnych, skrywanych dotąd emocji i bliskości, jaka łączyła go z ojcem.
Jeremy Panufnik, w odróżnieniu od ojca i siostry Roxanny, nie otrzymał klasycznego wykształcenia muzycznego. Jest natomiast znanym w Londynie DJ-em, byłym perkusistą, twórcą muzyki klubowej i animacji komputerowych.
Film ma dwóch ujmujących bohaterów.
Przedpremierowy pokaz filmu, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza odbył się w warszawskim kinie „Muranów”. Poza polską widownią telewizyjną mogła obejrzeć go również publiczność zgromadzona na pokazach festiwalowych w Polsce, we Włoszech (Prix Italia Competition), Czechach (Golden Prague Television Festiwal), w Monte Carlo i Nowym Jorku (History Makars Award).
Film został nagrodzony Główną Nagrodą na Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT w 2010 r., wyróżniony na Planet Doc Review, nominowany do Złotej Nimfy na International Television Festiwal w Monte Carlo i nominowany do głównej nagrody w History Makars Award w Nowym Jorku (2011).
Przed projekcją zaplanowane jest krótkie wprowadzenie do filmu, którego dokona Beata Bolesławska, autorka monografii Panufnik, poświęconej życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora. Spotkanie, podczas którego odbędzie się kielecka promocja książki, poprowadzi Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego S.A. w Krakowie. Dzieło muzykolożki z Warszawy, pracownika TVP Kultura – będzie do nabycia w foyer Filharmonii.


WSTĘP WOLNYpowrót do strony głównej