1 grudnia 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

BYŁAŚ SERCA BICIEM

JANUSZ SZROM śpiew, aranżacje
ZBIGNIEW WROMBEL kontrabas, gitara basowa, aranżacje
PIOTR WROMBEL fortepian, instrumenty klawiszowe, aranżacje
KRZYSZTOF SZMAŃDA perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

Polskie piosenki z lat 60., 70. i 80., m.in.:
Wspomnienie, Płonie stodoła (C. Niemen), Byłaś serca biciem (A. Zaucha),
Historia pewnej znajomości (Czerwone Gitary), Kiedy byłem małym chłopcem (T. Nalepa)

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert realizowany w ramach serii koncertów MUSICA BONUM UNIVERSUM
Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca
w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017.

kup bilet on-line



W programie koncertu Byłaś serca biciem znajdzie się utwory z płyty Śpiewnik, nad którą artyści pracowali od 2009 roku. Pomysł przearanżowania dawnych przebojów na jazzowo zrodził się podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, gdzie Janusz Szrom i Zbigniew Wrombel jako wykładowcy „dzielili się swoją miłością do muzyki z utalentowaną młodzieżą”. A oto co sami artyści mówią o swoim przedsięwzięciu:

Śpiewnik – to album zawierający zbiór najpiękniejszych polskich piosenek.
Inspiracją do powstania programu stały się niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Wśród wybranych i opracowanych przez nas piosenek znajdują się takie tytuły, jak: Wspomnienie, Płonąca stodoła z repertuaru Czesława Niemena, Byłaś serca biciem z repertuaru Andrzeja Zauchy, Historia jednej znajomości z repertuaru Czerwonych Gitar, Kiedy byłem małym chłopcem z repertuaru Tadeusza Nalepy i inne.
W naszym projekcie muzycznym sięgnęliśmy też do bogatych zasobów polskiej muzyki filmowej, przypominając piosenki: Tylko wróć z kultowego serialu Jerzego Gruzy pt. Wojna domowa, kołysankę z filmu Romana Polańskiego Rosemary's Baby czy Uciekaj moje serce z filmu Radosława Piwowarskiego pt. Jan Serce.
Wszystkie utwory, zamieszczone na płycie, należą do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, jednak w naszych autorskich aranżacjach na nowo zabrzmiały w konwencji jazzowej.
Ideą programu jest zaproponowanie słuchaczowi własnych wersji znanych polskich piosenek, pod ich wspólnym jazzowym mianownikiem.


JANUSZ SZROM
Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika Jazz Forum w latach 2009, 2010 i 2011. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuki muzycznej. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności Klucz do kariery na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako jeden z niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na ponad trzydziestu płytach. W 2008 artysta został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree. Jest autorem projektu muzycznego Straszni Panowie Trzej, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status Złotej Płyty: Straszni Panowie Trzej oraz Pogadaj ze mną (oba w 2009). Obecnie jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


ZBIGNIEW WROMBEL
Muzyk instrumentalista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu profesora Piotra Czerwińskiego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach, jak m.in.: String Connection, Grupa Warsztat, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet. W swojej działalności artystycznej był zapraszany do różnych formacji i występuje z wieloma wybitnymi muzykami Brał udział w festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów, jak: Melanie Goerlitz, Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly. Grał również w legendarnym zespole Marek & Vacek. Jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych – od kontrabasu akustycznego począwszy, na gitarach basowych progowych i bezprogowych skończywszy. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’n’bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi własne zespoły jazzowe, lubi pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych. Jako muzyk studyjny nagrał wiele sesji z różnymi artystami, także wokalistami muzyki pop. Obok działalności koncertowej i studyjnej artysta często angażuje się w pracę dydaktyczną, prowadząc zajęcia na warsztatach muzycznych i jazzowych, między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku.


PIOTR WROMBEL
Pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Niedzieli. Jest przedstawicielem młodszej generacji muzyków jazzowych. Laureat festiwali i konkursów jazzowych, takich jak: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Gra także na instrumentach klawiszowych. Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze. Jest pianistą uniwersalnym poruszającym się ze swobodą po różnych obszarach stylistycznych jazzu. Zauważalna jest także jego aktywność na scenie muzyki gospel, soul i pop. Współpracuje z takimi artystami, jak m.in.: Edyta Górniak, Ewa Uryga, Kasia Cerekwicka, Tatiana Okupnik, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Wojtek Mrozek, Zbigniew Lewandowski, Janusz Szrom, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Zawadzki.
Gra także w big-bandach i orkiestrach rozrywkowych (Kukla Band, Alex Band i Orkiestra Tomka Szymusia). Koncertował w różnych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Występował także z Rickiem Margitzą, Deanem Brownem, Mike’m Russellem, Melanie Goerlitz. Od niedawna prowadzi też działalność pedagogiczną, nauczając fortepianu jazzowego w Szkole Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Od lat bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, kierując sekcją rytmiczną akompaniującą wokalistom jazzowym w klasie Janusza Szroma.


KRZYSZTOF SZMAŃDA
Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erski¬ne’a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera.
Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która w 2004 zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), natomiast w 2005 zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, a sam artysta został wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. Tego samego roku Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration.
Muzyk współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Mariusza Bogdanowicza, Filipa Wojciechowskiego, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Członek międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a także trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną dla artysty na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Muzyk zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.


JACEK ROGALA
Szef Filharmonii Świętokrzyskiej.


strona główna

Grudzień 2017