1 LUTEGO, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA

KRZYSZTOF FIEDUKIEWICZ fagot
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK dyrygent

M. KARŁOWICZ Smutna opowieść op. 13
C. M. von WEBER Koncert fagotowy F-dur op. 75 (pierwsze wykonanie w Kielcach)
H. BERLIOZ Symfonia fantastyczna c-moll op. 14

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!.
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

Jakież to będą dzisiaj Barwy romantyzmu? Na początku ciemne, posępne, dramatyczne. Taka bowiem jest Smutna opowieść Mieczysława Karłowicza, który zginął 8 II 1909 u stóp Małego Kościelca w lawinie śnieżnej. Przewaga niskich rejestrów Opowieści napisanej kilka miesięcy przed śmiercią (czyżby przeczucie?...) sygnalizuje od początku złowróżbny charakter utworu. Nic dziwnego, kompozycja, mimo iż nie ma programu literackiego, to jak twierdzi sam jej twórca w wywiadzie, jest opowieścią o ostatnich chwilach życia samobójcy.
Ten nastrój zmieni się nieco w drugim utworze – Koncercie fagotowym F-dur Carla Marii von Webera – w którym może spiętrzenie dźwięków sprzyja dramatycznej wymowie dzieła, lecz zamiarem twórcy jest przede wszystkim pokazanie wirtuozerii solisty. Dzisiaj, podczas wykonywania tej kompozycji, uwaga publiczności skupi się na artyście będącym członkiem słynnego NOSPR-u – Krzysztofie Fiedukiewiczu, dla którego kiedyś powstał Koncert fagotowy (1989). Autorem był Jacek Rogala, a Koncert swoje prawykonanie miał podczas Warszawskiej Jesieni w 1993 r. Solistą był adresat dedykacji.
W drugiej części wieczoru genialna Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza z 1830 roku, utwór programowy, w którym główna postać to alter ego autora. Sugeruje to zresztą podtytuł dzieła – Epizod z życia artysty – dodajmy: zakochanego nieprzytomnie w pięknej Harriet Simpson, irlandzkiej aktorce. Związek co prawda nie przetrwał, ale gdyby nie Henriette, jak zwykł ją nazywać Hector Berlioz, być może nie powstałaby Symfonia, czyli ufantastyczniona historia miłości.
Orkiestrą Symfoniczną pokieruje Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej.

KRZYSZTOF FIEDUKIEWICZ
Pochodzi z Wrocławia, w rodzinnym mieście ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w klasie prof. Stanisława Lecha. Edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Duisburgu (Niemcy) oraz na licznych kursach mistrzowskich (Duszniki-Zdrój, Salzburg, Wilanów). Jest laureatem pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach (1992). Jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki reprezentował Polskę na Międzynarodowych Konkursach Muzycznych w Toulonie i Genewie. Od 1993 roku jest członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie piastuje funkcję fagocisty-solisty. Jako solista koncertował z licznymi polskimi orkiestrami, m. in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Capellą Bydgostiensis, występując pod batutą m.in. Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka i José Maria Florêncio. Brał udział w festiwalach, jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Dla Polskiego Radia nagrał z NOSPR w Katowicach koncerty fagotowe Andrzeja Panufnika i Witolda Friemanna. Od 2006 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie pełni stanowisko adiunkta. Posiada tytuł doktora sztuki muzycznej. Corocznie prowadzi kursy mistrzowskie w ramach Letniej Akademii Instrumentów Dętych w Myśliborzu.

MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
Ukończył z odznaczeniem studia w klasie dyrygentury prof. Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach. Umiejętności dyrygenckie pogłębiał dzięki stypendium American Society for Polish Music w Los Angeles. Był szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, naczelnym i artystycznym Filharmonii w Poznaniu i Białymstoku, dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku, przewodniczącym jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Jest członkiem Rady Artystycznej – koordynatorem ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej dał serię koncertów w USA, uwieńczoną występem w Carnegie Hall, zaś z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Płyta – Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Na swoim koncie ma również wiele prawykonań. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest pedagogiem: kieruje Katedrą Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyrygencki kunszt artysty poznali melomani wielu krajów Europy, a także Tunezji, Maroka, Korei Płd., USA, Chin, Japonii.

Luty 2019